Grain Cleaning Machine-Tahıl Temizleme Makinesi Nedir?

Grain Cleaning Machine-Tahıl Temizleme Makinesi Nedir?

Grain cleaning machine; tahılların içerisindeki toz, kir vb. durumların temizlenmesi ve ayıklanması için kullanılıyor. Tahıl temizleme makinesi; tahıllarla saman yığınlarını tamamen ortadan kaldırır. Yükselen havadan faydalanılarak aerodinamik özelliklerle tahıllar temizlenir. Makine ekranı kullanılarak tahılların boyutlarına göre saman vb. tüm yığınlar yok edilir. Grain cleaning machine;

  • Tahıl genişliği,
  • Aerodinamik özellikleri,
  • Özgül ağırlık,
  • Tahıl kalınlığı,
  • Tahıl uzunluğu,
  • Yüzey durumu,
  • Şekline göre çalışır.

Tahılların içerisine yer edinen; tohum kılıfları, toprak, böcek atıkları, küçük çakıl taşlarının arındırılması için özel geliştirilen makinelerden yararlanılır.

Grain Cleaning Machine- Tahıl Temizleme Makinesi Tasarımları

Grain cleaning machine; dikey hava perdesi, ultra düşük hız, tasnifli- titreşimli elek, silikonlu toz giderme sistemi ve büyük platformdan oluşur. Kabuk, toz ve saman gibi hafif safsızlıkları yok eder. Yanık şekildeki tohum ve tomurcuklanan tohumları tahılların içinden eler. Böceklerin zarar verdiği tohumlarda sağlıklı tohumlardan ayrılır. Bozulmuş ve çürümüş tahıl tohumları da temizlenerek ortaya sağlıklı ürün çıkarılır. Kara barut hastası, küflü ve cansız tahıl tohumlarının elde edilmesi içinde kullanılabilir. Tahıl temizleme makinesi fonksiyonel özellikleriyle dikkat çekiyor. Grain cleaning machine sayesinde ürünün kalitesi artar. Tahıl zararlı oluşumlardan temizlendiği için saf hale gelerek doğru şekilde depolanmaya başlar.

Grain Cleaning Machine- Tahıl Temizleme Makinesi Neden Kullanılır?

Tahıl temizleme makinesi; gravite tablaları yükünü azaltır. Aynı zamanda gravita seperatörlerinin yerine de kullanılabiliyor. Tahıl üretimini artırarak üreticinin kazançlı çıkmasını sağlar. Ticari tahıl üretimi yapanların mutlaka kullanması gereken makine türüdür. Enerji tasarrufu sağlama noktasında da tüketiciden tam not alan makinelerdir. İşçiliği azaltan grain cleaning machine çeşitleri çift titreşimli motor, titreşim dengesi ve yüksek frekanslı çalışırlar. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.