Fiber Optik Sistemler Nasıl Çalışır

Fiber Optik Sistemler Nasıl Çalışır

Fiber Optik Kablo

Fiber optik sistemler, verilerin incecik bir cam ipin üzerinde ışık hızında iletilmesi prensibine dayanır. Fiber optik, televizyon yayıncılığından ulusal savunma sistemlerine, internetten otomotiv sanayisine, telefondan ulaşıma kadar pek çok sektörde ve hizmette kendisine yer bulmaktadır. Merkez, cam örtü ve kılıf adı verilen üç bölümden meydana gelen fiber optik kablo günümüzde hızlı ve kaliteli bir bağlantının kapılarını aralamaktadır.

Fiber Optik Sistemlerin Avantajları

Fiber optik sistemler, geniş bir bant ve taşıma kapasitesine sahiptir. Örneğin bir fiber kablo aynı anda 2400 telefon görüşmesinin yapılabilmesini ve eş zamanlı olarak televizyon yayıncılığına imkan vermektedir. İnce bir merkez bölümü olduğu için çevresi ne kadar geniş bir kılıfla sarılırsa sarılsın bir hayli az yer kaplar. Saniyede 300 bin kilometre, yani ışık hızında bir iletim sağlar. Uzun bir mesafede bile çok az veri kaybına neden olur. ismi ile satışa sunulan fiber optik kablo nem, sıcaklık, su, darbe, toprak gibi dış etkenlerden çok az etkilenir ve bu sayede de çok daha kesintisiz bir iletim sağlar.

Fiber Optik Kabloların Fiyatları

Fiber optik sistemlerin başlangıç maliyeti diğer sistemlere göre bir miktar daha yüksektir. Ancak bu maliyet gün geçtikçe ve teknoloji geliştikçe daha düşük bir seviyeye gelmiştir. Gelecekte fiber optik sistemlerin çok daha düşük bir başlangıç maliyetine sahip olacağı tahmin edilmektedir. tr.prysmiangroup.com sayfayı ziyaret ederek detaylı fiyat listesine erişebilirsiniz.