Hard Disk Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Hard Disk Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Hard disk kısaca HDD, Türkçe bilinen adıyla sabit disk sürücüsü, bilgisayarda veri depolama amacı ile kullanılan bir tür manyetik kayıt cihazıdır. Bilgisayarınızdaki verilerin silinmesi, kaybolması ya da erişilemez hale gelmesi durumunda ilk kontrol edilmesi gereken parçadır. ‘Hard disk veri kurtarma nasıl yapılır?’ sorusunun cevabı için öncelikle hard diskin durumu tespit edilmelidir. Verilerin erişilemez duruma gelmesinin sebebi hard diskin bozulması veya işlevini tamamen yitirerek çökmesi olabilir.

Bozulan Ya Da Ölü Hard Diskten Veri Kurtarma

Hard disk bozulduğunda, mevcut olarak görünse bile artık kullanılamaz hale gelir. Bozulan hard disk çeşitli belirtiler gösterir;

  • Dosya sistemi RAM olarak görünebilir .
  • Geçersiz ortam tipi sürücüyü okuyorsa ,
  • Windows tarafından ‘disk biçimlendirilmemiş, şimdi biçimlendirmek ister misiniz?’ sorusu soruluyorsa ,
  • Yoksay, yeniden dene, durdur hatası alıyorsanız; bu hard diskinizin bozulduğu anlamına gelmektedir.

Ölü hard disklerde ise disk yönetimi sadece ‘çevrimiçi’ görünür ama dosyalara erişemezsiniz. HDD, Disk yönetiminde ‘başlatılmamış’, ‘medya yok’ ya da ‘kayıp’ şeklinde görünür. Peki hard disk veri kurtarma işlemi nasıl yapılır? Hard diskten veri kurtarmanın çeşitli yolları olsa da eğer bilgisayarınızdaki bilgiler kişisel ya da kurumsal değere sahip ise mutlaka profesyonel destek almalısınız. Çünkü kendi kendinize yapacağınız işlemler sonucunda bilgisayarınızdaki bilgilerin tamamen silinmesine ve geri getirilemez hale gelmesine neden olabilirsiniz. Güvenli veri kurtarma için internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalar, son teknoloji araçlar ve uzman mühendisler ile hard diskten veri kurtarma işlemini gerçekleştirmektedir. Tüm sabit disk işletim sistemlerinde aynı sertifikalı teknoloji ile veri kurtarma yapılır. Hard diskte oluşan problem nereden kaynaklı olursa olsun online firmalar her türlü bozuk ya da ölü sabit diskteki verileri kurtarmaktadır. İşinde uzman yazılım teknisyenleri, yüksek başarı oranı ile her türlü bozuk hard diskten veri kurtarma işlemini gerçekleştirmektedirler.