Bilgisayarlı Sayısal Kontrol

Bilgisayarlı Sayısal Kontrol

CNC makinesi bilgisayar kontrollü bir oyma makinesi anlamına gelmektedir ve genel olarak konuşursak, makineye nasıl hareket edeceğini, hangi besleme hızını, iş mili hızını kullanacağını, hangi kesici takımın iş milinde olması gerektiğini vb. bildiren G kodunu okur. Makinenin iş milinde bulunan kesici malzeme (genellikle metal) ve istenen şekli oluşturur. Çıkarılan malzemeye "yonga" denir ve genellikle geri dönüştürülecektir.

CNC ve Programlama

Çoğu durumda bir CNC makinesi, yapmak istedikleri parçanın 3B veya 2B modeline takım yolları uygulamak için yazılımı kullanan CAM yazılımı kullanan bir programcı tarafından programlanır. Programcı programlama işini bitirdikten sonra, program CAM programını makinenin okuyabileceği G koduna dönüştürecek bir post işlemciye beslenir. G kodu, gerekli tüm kesme aletleri, hammadde ve hammaddeyi tutmak için gereken iş tutma ile birlikte bir CNC makinesine yüklenir. Daha sonra bir makinist makineyi otomatik moda geçirecek ve parçayı yapmak için programı başlatacaktır.

Ahşap CNC İle Üretim

1. Mobilya: ahşap kapılar, dolaplar, plaka, ofis ve ahşap mobilya, masa, sandalye, kapı ve pencereler.

2. Ahşap ürünler: ses kutusu, oyun dolapları, bilgisayar masaları, dikiş makineleri, masa aletleri.

3. Plaka işleme: yalıtım parçası, plastik kimyasal bileşenler, PCB, arabanın iç gövdesi ve diğer karbon karışık bileşikler.

4. Dekorasyon endüstrisi: Akrilik, PVC, MDF, yapay taş, organik cam, bakır, alüminyum levha gravür ve freze gibi plastik ve yumuşak metaller.